Jak radzić sobie ze zmęczeniem

Na uprawienie kulturystyki decyduje się bardzo duża ilość osób, jednak tylko część z nich osiąga zauważalne rezultaty, ponieważ niektórzy rezygnują, między innymi ze względu na zmęczenie treningami. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z przemęczeniem.

Najważniejsze znaczenie ma właściwie przygotowywanie się do treningów. Na siłownię powinno się chodzić wypoczętym, dlatego istotne jest ustalenie dobrych terminów treningów. Do ćwiczeń niezbędny jest także wygodny strój. Przed rozpoczęciem treningu zalecana jest solidna rozgrzewka, która przeciwdziała nadwyrężeniu mięśni. Złe samopoczucie po wizycie na siłowni często jest spowodowane właśnie niewłaściwym rozgrzaniem się. Inną przyczyną może być wybór zbyt trudnych ćwiczeń. W takiej sytuacji pomocna okazuje się konsultacja z trenerem, który jest w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia. Na trening należy zabrać zapas wody lub napoju izotonicznego, aby chronić organizm przed odwodnieniem. Nie powinno się natomiast spożywać posiłków bezpośrednio przed treningami.

 

zdrowy-posilek

 

Sportowcy narzekający na przemęczenie mogą również skorzystać z dostępnych na rynku odżywek i suplementów diety. Zawarte w nich substancje dodają energii i sprawiają, że człowiek wolniej się męczy. Niektóre preparaty mają także inne funkcje, na przykład przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej bądź zaopatrują organizm w potrzebne witaminy i minerały.

W przypadku przemęczenia należy zapewnić sobie odpowiednie warunki do wypoczynku. Doskonałą pomocą są na przykład masaże.