Trening samodzielny czy pod okiem instruktora

Początkujący kulturyści stają przed wieloma ważnymi wyborami. Muszą na przykład zdecydować, czy będą trenowali samodzielnie, czy też pod opieką prywatnego instruktora.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Sportowcy wybierający treningi z doświadczonym trenerem zapewniają sobie najlepsze warunki do osiągnięcia bardzo dobrych rezultatów. Taki specjalista jest w stanie wybrać odpowiedni dla danej osoby zestaw ćwiczeń, na bieżąco kontroluje efekty treningów i pomaga w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Trenerzy udzielają wielu przydatnych informacji, na przykład na temat prawidłowego odżywiania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wsparcie osobistego trenera jest dość kosztowne. Ceny takich usług są różne, ale zawsze należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Oczywiście, ważne jest również to, żeby postępować zgodnie z zasadami określonymi przez swojego instruktora.

SPO008

Samodzielne treningi to rozwiązanie tanie, ale także ryzykowne. Początkujący kulturyści zwykle nie mają zbyt dużej wiedzy, dlatego popełniają liczne błędy. Nadmierne przemęczenie po treningach, kontuzje i brak widocznych rezultatów to najczęstsze skutki niewłaściwie wybranych ćwiczeń. Z tego względu dobrze jest zdecydować się na konsultacje z trenerem przynajmniej na samym początku swojej przygody z kulturystyką. Warto również poszerzyć swoją wiedzę poprzez lekturę artykułów na temat kulturystki, które można znaleźć na przykład w Internecie. W ten sposób można zapewnić sobie bezpieczeństwo i szansę na osiągniecie zamierzonych efektów.